Futbolda fiber ağ devrimi

eknolojnin gelişimi ile hayatımızın tam ortasına giren bir kavram sosyal medya. Spor, edebiyat, siyaset başta olmak üzere her alanda karşımıza çıkıyor.

ABD ve Kanada futbol liglerinin en üst düzey Major League Soccer takımlarından Sporting Kansas City de, sosyal medyanın gücüne inanlardan. Kulüp stadyuma 354 kilometrelik ağ döşeyerek Uphoria uygulaması ile futbola ilginin nispeten az olduğu bir ABD’de de, spor takımları arasında sosyal medya devrimi gerçekleştirdi.

Sporting Kansas City, hayata geçirdiği Uphoria ile takım aidiyetini sonuna kadar kullanmayı başardı. Taraftarların takımla ilgili tüm bilgilere ulaşmasını sağlayan ve Android, Apple marketlerden akıllı telefonlara indirilen Uphoria’nın hayata geçirilmesinden sonra takım, 18 bin 500 kişilik stadyumda 19 bin ortalamayla oynamaya başladı. 14 bin kişi sezonluk biletler için sırada beklerken, art arda 27 maçın biletleri de tükenmiş durumda.

Hal böyle olunca 2006 yılında kulübün CEO’su olarak seçilen Robb Heinemann, şimdilerde MLS’in Mark Cuban’ı olarak nitelendiriliyor. Heinemann da “Uygulamanın ilk zamanlarında stadyumda internet kullanan taraftarlar ağırlıklı olarak Facebook ve Twitter’a bağlanıyordu. İki sezonun ardından Uphoria kullananlar maça gelenlerin dörtte birini denk gelmeye başladı” diyerek uygulamanın başarısına dikkat çekiyor. (NFL takımlarından New England Patriots’ın benzer çalışmasında ise aynı rakam yüzde 10 olarak göze çarpıyor.)

Uphoria’nın 3 Ağustos’ta yeni sürümü piyasaya sürüldü. Son güncellemelerden sonra taraftarlar, maçların canlı yayınını telefonlarından takip ederken, Ciscoaltyapısı ile yedi farklı kamera açısından müsabakaları izleyebiliyor. Sporting Kansas City, Uphoria ile taraftarlarını daha da yakından tanırken, topladığı verilerle bir sonraki maçta her taraftara özgü sürprizler hazırlıyor. Uygulamanın maliyetine gelirsek, 2011 yılında yeni açılan stadyuma 354 kilometrelik fiber ağ döşendi. Stadyum, 200 milyon dolara mal olurken bunun sadece 6 milyon doları döşenen fiber ağa aitti.

Sporting Kansas City’nin başarısı birçok kulübün de dikkatini çekmeyi başarmış. 200’den fazla spor kulübü, Kansas City’nin stadyumunu incelemek için Kansas’a gitti. Bunun yanında Manchester United, NFL ve Madison Square Garden yetkilileri de kulüp temsilcileriyle görüştü.

Tüm spor kulüplerimizin yakından takip etmesi gereken bu çalışma, ilerleyen zamanlarda birçok takım tarafından da hayata geçirilecekmiş gibi gözüküyor. Dilerim ki bizlerin de çok geç kalmadan spor ve teknolojinin işbirliğine el atabiliriz.

Bir önceki yazımız olan 2014 için sosyal stratejiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir