ERP’nin Tanımı

Erp, genel yapısı itibari ile bir şirketin tüm departmanlarını ele alan bir sistemdir. Bu sisteme genel olarak kurumsal kaynak yapılanması adı verilebilmektedir. Çünkü, yapısı gereği söz konusu sistem şirketinizde aklınıza gelebilecek her türlü departmanın, bilgi, yönetim ve analiz konularını sizlere sunmaktadır. Herhangi bir kağıt harcaması, iş zorluğu olmadan, sistem üzerinden rahatlıkla halledilmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle erp sistemleri şirketler için büyük bir önem arz etmektedir. Öte yandan firmalar iş akışını kolaylaştırmak için çeşitli özel fonksiyonları da bu sistem içine dahil edebilmektedir. Bu fonksiyonun dahil edilmesi şirketler için büyük önem taşımaktadır. Şirketin performansı ve genel yapısı bakımından daha sağlıklı çalışmasına da olanak sağlamaktadır.

Erp Programının Yapısı

Erp programı, yapısı gereği geniş bir altyapıya sahiptir.  İşletmeye veya firmaya ait tüm veriler bir veritabanında toplanmaktadır. Bu veritabanı bilgilerin veya verilerin yanı sıra kişilerinde sisteme kaydedilmesine olanak sağlamaktadır. Kaydedilen kişiler sistemde belirli yetkilere sahip olmaktadır ve bu yetkiler ışığında sadece izin olan yerlere erişebilmektedir. Aksi halde erişim sağlanamamaktadır. Bu konuda yetki sınırlaması oldukça önemlidir. Her departmana ve her departmanın yöneticisine özgü yetkiler bulunmaktadır. Bir işin başka bir departman tarafından yönetilmesi veya müdahale edilmesi söz konusu değildir. Öte yandan söz konusu sistemler oldukça korunaklı bir yapıya sahiptir. Yani erp programı dışarıdan kaçak girişlere ve sistemdeki bilgilerin erişimine olanak sağlamamaktadır. Bu nedenle kaliteli ve bilindik bir yazılım firması ile çalışmak oldukça önemlidir.

Erp Programının Önemi Nedir?

Erp programı bir sistem için büyük bir anlam ifade etmektedir. Öncelikle her türlü işin dijital ortam üzerinden yürütülmesi sıfır hataya neden olmaktadır ve bu nedenle insan hatalarına söz konusu sistem yer olmamaktadır. Erp ile entegrasyon sürecinin atlatılmasından sonra şirketinizin çalışma sisteminde gözle görülür bir ilerleme fark edilecektir. Bu nedenle erp sistemi, kar ve zaman tasarrufu açısından oldukça önemlidir. Bir işletmenin kurumsal yapısının büyümesinde ciddi anlamda önem arz etmektedir. Yazılımcı firmalar aracılığı ile siz de dilediğiniz erp programına sahip olabilirsiniz.

Kaynak Açıklaması : www.teknosol.com.tr/urunler/erp-ile-entegrasyon

Bir önceki yazımız olan Erp Paket Sistem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir