2014 için sosyal stratejiler

Dijital pazarlama dünyasında 2013 hareketli ve dolu dolu geçti. Bu yıl pek çok deneyim yaşadık ve artık 2014 için strateji geliştirme zamanı!

Sosyal medya dünya genelinde dinamik ve hızlı bir şekilde büyürken pazarlama dünyası sosyal medyayı kullanarak “en iyi” strateijiyi bulmanın peşinde. Şirketler sosyal pazarlama devrimleri yaparak marka etkileşimlerini arttırmayı ve tüketiciler ile sürekli karşılıklı iletişim halinde olmayı ve marka değerini veya satışları arttırmayı hedefliyor.

Büyümenin bir sonucu olarak sosyal medya pazarlamada oldukça önemli bir yere sahip oldu. Şirketlerin PR, ürün geliştirme, satış sonrası destek gibi departmanları için işlerine yardımcı bir rol oynadı. Günümüzde baktığımızda pek çok sosyal ağ ve buralarda markalar ile etkileşime hazır tüketici profilleri bulunuyor. Ve sosyal alanda hemen her gün bir başka yenilikle karşılaşıyoruz. Tüketicilerle var olan etkileşimi korumak ve arttırmak için dijital stratejilerimizi nasıl belirleyeceğiz?

Pazarlama ekipleri için öncelikli olan sosyal networkler. Dijital dünya o kadar hızlı değişiyor ve yenilikler o kadar hızlı tüketiliyor ki artık “Yapmalı mıyız?” sorusunu sorarak vakit kaybetmek yerine “Nasıl yapalım?” sorusunu kendimize sormamız gerekiyor.  2013’te vakit kaybetmeden yeniliklere uyum sağlayıp kendilerini farklılaştıran markalar başarıya ulaştılar. 2014’te de şirketler markalarının tüketicilerle etkileşimde kalması için yeni stratejiler geliştirmek için çabalayacaklar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal medyada fan sayısı, RT sayısı gibi rakamlar önemli olacak ancak geçen yıldan öğrendiğimiz en önemli şey rakamların istediğimiz sonuçlar için kesinlikle yeterli olmaması! 2014’te “etkileşim” hala en değerli şey olacak. Satış odaklı bir e-ticaret sitesinin yüzbinlerce takipçisi olup satışlarını arttıramaması etkileşim olmadan sonuca ulaşamayacağımızı bize gösteriyor.

2014’te sosyal medya pazarlaması için strateji geliştirirken dikkat edilecek önemli bir nokta değişen sosyal medya trendleridir. Sosyal medya trendlerini takip ederek iyi analiz edip markanız için uygun bir strateji oluşturmalısınız. Stratejiniz çerçevesinde uygulamaya aldığınız girişimleri iyi yöneterek etkileşimi en yüksek seviyeye getirebilirsiniz.

Geçen yıla baktığımızda sosyal pazarlamada ilk sırada Facebook, Twitter ve Youtube geliyor. Bunları takiben Linkedin, Pinterest ve Google Plus geliyor. 2014’te dijital stratejileriniz arasına mutlaka eklemeniz gereken iki sosyal network daha var. Vine ve  Instagram. Sosyal medya stratejilerinizi çoklu platformlarda oluştururken her mecrayı kendi kitlesinde konumlandırmanız gerekiyor. Örneğin benim dikkat ettiğim sıkça yapılan bir hata aynı mesajın bütün hesaplarda aynı şekilde paylaşılması! Her sosyal ağ için farklı stratejiler geliştirmek gerekiyor. Şirket veya markanız için en uygun mecraları seçerek kullanıcı profiline uygun mesajlar hazırlamak başarınızı arttıracaktır.

2014 stratejileriniz belirlerken sosyal medya pazarlama ekibi ve kurumsal pazarlama ekibinizin birlikte çalışmasına özen gösterin. Var olan ekibinizi şirketinizin sosyalliğini arttıracak şekilde entegre çalışmasını sağlayın. Geçtiğimiz yıl bunu yapabilen şirketler marka etkileşimlerini başarıyla arttırdılar. Pazarlama için ayırdığınız bütçeyi eşit olarak dağıtarak sosyal pazarlamada yapacağınız bütçe artışı da size olumlu geri dönüş yaratacaktır.

Marka odaklı sosyal medya stratejisi oluşturun.  Müşterilerinizin ürün şemsiyeniz altındaki ürünlerle nasıl etkileşime geçtiğini hangi kanallarla iletişim kurduğunu iyi belirlemelisiniz. Genel bir kampanya yerine daha hedef kitle odaklı bölünmüş kampanyalarla tüketicilerinizle etkileşim sağlayabilirsiniz. Müşterinize ve ürünlerinize yönelik farklı kampanyalar tek bir kampanyadan daha fazla başarı getirecektir.

Stratejilerinizi uygulamaya aldıktan sonra ölçümlemeniz için teknolojiyi kullanın! Sosyal medya araçları ile markanızın nasıl etkileşime geçtiğini istatistiki verileri alarak geri dönüşleri takip edebilirsiniz. Bunun için pek çok araç bulunuyor. Benim önerim, hali hazırda kullandığım sosyal medya takibi ve ölçümlemesi için Socio Monitor. Bunun dışında global siteler de mevcut. (Social Bakers, Hubspot…vb. gibi)

2014 planınızı yaparken hedef kitlenizle etkileşimde kalmayı ve onlara doğru teknoloji ile doğru platformda, dogru mesajları vererek etkileşiminizi en üst seviyede tutmayı hedefleyin. Bu yıl sosyal medya reklamlarında rekabet daha fazla ve daha etkin olacağa benziyor!

Bir önceki yazımız olan ERP’nin Tanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir